2008. gada 7. decembris
Thors
Vēl nesenā pagātnē uzskatīju, ka stāsti par aparatūras barošanas vadu ietekmi uz skaņu ir mārketinga paņēmieni kā ietirgot ne visai lētu un dažkārt pat ļoti dārgu produkciju. Viss mainījās brīdī, kad bija iespēja apmeklēt HiFi izstādi Polijā. Iesaku arī tiem, kas lasīs šo blogu atrast iespēju apmeklēt šādu pasākumu, kas notiek katru gadu novembrī Polijas galvaspilsētā Varšavā.
Tajā reizē bija iespēja piedalīties nelielā Nordost produktu demonstrācijā. Demonstrācijas būtība bija parādīt kādu ietekmi uz skaņas kvalitāti rada aparatūras barošanas vadi. Daudzi ar tehnisko izglītību uzskata, ka audiofīlisms robežojas aklu ticību marketinga stāstiem un pakļaušanos aparatūras cenas suģestijai. Tāpēc mēģināju atbrīvoties no visādiem aizspriedumiem un Oma likumiem galvā un centos saprast, ko vēlas pastāstīt cilvēks no Nordost. Demonstrācijas laikā tika dota iespēja noklausīties vairākus skaņdarbus ar dažādiem firmas Nordost barošanas vadiem un par lielu brīnumu gan man, gan citiem tika pamanītas atšķirības. Jāsaka, ka tās nebija augšējo vai zemo frekvenču atšķirības, ko daudzi uzskata par galveno atšķirību aparatūras skanējumā. Atšķirības bija dažādu instrumentu skanēšanas izteiksmībā, cik vienkārši ir tos izdalīt no visa kopējā skanējuma. Līdz ar to padarot skanējumu tuvāku dzīvam mūzikas izpildījumam. Interesanti bija tas, ka visi barošanas vadi tika pieslēgti kādai ierīcei. Uz jautājumu, kas tas tāds, saņēmām atbildi, ka tas ir barošanas filtrs, ko firma Isotek ražo pēc Nordost specifikācijas un pasūtījuma. Tajā brīdī, tas viss likās diezgan mistiski līdz radās iespēja pašam pamēģināt šo filtru mājas apstākļos.
Tātad Nordost Thor. Testēšanai izmantojam vecās, bet modificētās firmas Tesla studijas skandas, pārbūvētu Philips CD960 atskaņotāju, pasīvo priekšpastiprinātāju un Marantz SR14 resīveri (pagaidām labāka nav). Muzikālais materiāls visdažādākais sākot ar Michel Camilo „Spirit of the Moment” beidzot ar Rammstein.
Pirmais, kas pievērš uzmanību ir krietni uzlabota atsevišķu instrumentu skanēšana telpā, tie kļūst it kā sataustāmi. Rodas sajūta, ka instrumenti ienāk telpā. Īpaši interesanti skan klavieres – ir dzirdama ilgstoša stīgu pēcskaņa. Rammstein skanējumā šķīvīšu skanējums ir daudz tīrāks. Godīgi sakot radās sajūta, ka kāds ir samainījis diskus un tie nāk no citas ierakstu studijas.
Ir iegūti pirmie iespaidi un slēdzam visu atpakaļ pie parastā pagarinātāja. Oscilogrāfu īpašniekus varu nomierināt – skaļums, augšas, zemie ir tik pat. Taču klātbūtnes sajūtas vairs nav. Klusākajās ieraksta vietās šķiet nostrādā kāds limiters, kas it kā pārtrauc skanējumu. Arī Rammstein ilgi vairs nevar klausīties – rodas noguruma sajūta.
Slēdzam atkal visu caur Nordost Thor un pievienojam arī DVD atskaņotāju, lai pārbaudītu vai filtrs rada kādu iespaidu uz DVD ierakstiem. Interesanti, ka šeit rezultāts ir atšķirīgs. Piemēram, Pink Floyd Pulse skan tāpat. Taču DVD Marhils un draugi skan tā it kā Dolby Digital vietā būtu DTS. Tās pašas klavieres Marhila izpildījumā skan daudz interesantāk un labāk.
Pēc Nordost Thor testēšanas ieskatījos Internetā. Tur atradu viedokli, kuram piekrītu arī es – ja pamēģināsiet šo filtru, tad negribēsiet no tā šķirties. Tāpēc iesaku šo filtru visiem tiem, kas vēlas atklāt savas aparatūras iespējas pilnībā un saklausīt līdz šim nedzirdētas nianses savos vecajos labajos ierakstos.
Long.
2008. gada 26. oktobris
Par tīkla vadiem
Par barošanas (tīkla vadiem).
Runājot ar daudziem tehniski izglītotiem cilvēkiem par kabeļu ietekmi uz skaņu, dažkārt nākas dzirdēt tādu kā pārmetumu- tie ir dārgu kabeļu tirgotāju mārketinga triki un tas tīkla (220V)vads nu nekādi nevar ietekmēt skaņu. Vardu sakot-placebo efekts, kur galvenais ir zīmols un velti izšķiesti latu desmiti vai pat simti. Šādu viedokli pauž arī daži sastaptie HighEnd tehnikas tirgotāji, kuri uzskata, ka galvenais ir pēc iespējas dārgākas sistēmas komponentes un viss būs ok, labākajā gadījumā kabeļiem jāsastāda ap 10% no sistēmas izmaksām. Par tīkla filtra nepieciešamību, it kā, iebildumu nav. Mēģināšu pamatot kvalitatīva barošanas vada nepieciešamību.
Pieņemot, ka tīkla filtrs vai kondicionieris uz savām kontaktu spailēm padod „iztīrītus 220V”, kas tad notiek tālāk. Paskatoties uz savu sistēmu, redzam aparātu kvalitatīvus metāla korpusus, kas droši aizsargā shēmu no ārējo elektromagnētisko lauku ietekmes, labi ekranētos starp bloku kabeļus, sazemēto tikla filtru- it kā viss kārtībā.
Evita Boles fotogrāfija „Rīgas neregulāri rūtotās debesis” ļoti labi raksturo apkārtējās vides elektromagnētisko piesārņojumu pilsētā
Tam visam vēl pieskaita augtāko frekvenču izstarotājus- GSM bāzes stacijas, dažādu institūciju skaru sistēmas, datorus, bezvadu audio ierīces, bezvadu datortīklus un tā tālāk un tā jo projām. Vārdu sakot, mēs dzīvojam dažādu elektromagnētisko starojumu (traucējumu) okeānā. Bet kā tad tas var ietekmēt mūsu labi ekranēto audio sistēmu. Atbilde vienkārša- caur aparātu tīkla vadiem. Parastais (no aparta komplekta) tīkla vads darbojas kā antena, uztverot augstfrekvences starojumus un novadot tos uz iekārtas barošanas bloku, kurš nespēj nofiltrēt šos augsto frekvenču traucējumus, jo jau tā ir pamatīgi nodarbināts ar kvalitatīva līdzsprieguma radīšanu shēmas vajadzībām. Tālākā šo traucējumu mijiedarbība ar pārējiem shēmas funkcionālajiem mezgliem (impulsu barošanas blokiem, takts ģeneratoriem CD un DVD atskaņotājos, utt.) arī rada „duļķainu’ skaņu, sašaurina skaņas skatuvi un visādi citādi var ietekmēt skanējumu. Uz jautājumu- kam tad domāts komplektā nākošais tīkla vads- atbildei- lai pārbaudītu aparāta darba spēju pirms pārdošanas.
Tīkla vadu ražotāji izvēlas dažādus tehniskos risinājumus, lai nepielaistu ārējo elektromagnētisko starojumu nokļūšanu pieslēgtajā aparātā.
Daži pielieto ekranētos tīkla kabeļus,
daži izstrādā unikālas vadu savstarpēju savīšanas metodes,
citi pārvērš zināmos „skin efekta” trūkumus priekšrocībās, radot savā kabelī augsto frekvenču filtrēšanu, vai uzstāda uz kabeļa kvalitatīvu filtru.
Bet viena kopēja iezīme ir visiem kvalitatīvu tīkla vadu ražotājiem- šajos izstrādājumos tiek pielietoti augstvērtīgi materiāli, sākot no vadītājiem, izolācijas materiāliem un spraudņiem.
2008. gada 3. augusts
Par audio kabeļiem (1.turpinājums).
Kā minēts rakstā par XLO kabeļiem, signāla ceļā no avota uz sistēmas nākošo komponenti, bez vadītājiem, stājas arī izolators, kas pielietots ( + - ) vadītāju savstarpējai izolēšanai. Jebkuram kabelim piemīt tā omiskā pretestība, induktivitāte, un kapacitāte, kas kopā ņemot, signāla ceļā ir kā (LPF -Low pass filter) augsto frekvenču filtrs ar -12dB vājinājumu!
Protams, ideāls būtu vākuma vai vismaz gaisa izolators, bet grūti iedomāties, kā tas varētu izskatīties mājas audio sistēmā .
Audio kabeļu industrija, pati par sevi, ir par mazu, lai kāds izstrādātu speciālus, šim vajadzībām domātus, izolācijas materiālus. Tādēļ industrija izvēlas no esošajiem ķīmiskās rūpniecības piedāvājumiem, kas, jāpiebilst, arī attīstās, uzlabojot jau esošo materiālu īpašības. Iepazīstināšu ar, manuprāt, populārākajiem audio/video kabeļu izolācijas materiāliem
Plaša patēriņa kabeļos, kurus var iegādāties jebkurā lielveikalā, tiek pielietots PVC (Polyvinyl Chloride). PVC kvalitāte var svārstīties ļoti plašā diapazonā, tā dielektriskā konstante arī tiek norādīta no 3,5-8 un dielektriskās izkliedes faktors var būt visai augsts (0.07 - 0.16). Galvenās PVC priekšrocības ir tā cena, lokanums, tādēļ to bieži izmanto arī augstvērtīgo kabeļu ārējam pārvalkam.
PP (Polypropylene) ar dielektrisko konstanti 2.2 - 2.6 un izkliedes faktoru (0.0005) daudkārt labāku kā PVC. Raksturojas ar labu mehānisko un ķimisko izturību.
PE (Polyethylene) – ļoti populārs termoplastisks materiāls ar izcilām dielektriskām īpašībām un zemu izkliedes faktoru (<0.0003) ļoti plašā frekvenču diapazonā. Atkarībā no blīvuma mainās tā elastīguma pakāpe un cietība. PE piemīt arī ļoti augsta mitruma izturība. Dielektriskā konstante – 2.2 līdz 2.35 maz atpaliek no Teflona. Polietilēnam ir daudz zemāka kušanas temperatūra salīdzinot ar Teflonu, kas audio kabeļu ražošanā kļūst par pozitīvu faktoru. Proti, lai uzklātu Teflonu uz vadītāja, tas jāsakarsē līdz 327 grādiem, kas ļoti negatīvi ietekmē OFC un, jo sevišķi, OCC vara un sudraba struktūru palielinot kristālu režģu skaitu.
FPE (Foamed Polyethilene)- saputotais Polietilēns ar dielektrisko konstanti līdz pat 1.64, bet ar sliktākām mehāniskām īpašībam.
PTFE (poly-tetrafluoroethylene, Teflon)- labākais izolators, arī dārgākais, no audio kabeļos pielietotajiem. Dielektriskā konstante no 2.0 līdz 2.1 un ļoti zems izkliedes faktors (<0.0002). Ir zināmi „parastā” teflona atvasinājumi ar labākiem parametriem. Piemēram, Microporous PTFE ar dielektrisko konstanti līdz pat 1.3 (!) un FEP- Fluorinated Ethylene Propylene (FEP) – kušanas temperatūru 275°C, kas ļauj to uzklāt uz mono kristāla vara un sudraba vadiem, bez to struktūras bojāšanas. Jāpiezīmē, ka šie materiāli un to pielietošanas tehnoloģijas audio kabeļos ir ļoti dārgs process un sastopams tikai dažu ražotāju vislabākajos kabeļos.
2008. gada 27. aprīlis
2008. gada 30. marts
Iepazīšanās ar XINDAK monoblokiem.
Pirmajā acu uzmetienā viss izskatās ļoti labi. Tad nu ņemam talkā papildus gaismu un palielināmo stiklu. Un atkal- nav kur piekasīties. Uzbūvēts tiešām ar lielu rūpību. Pilnīgi neticas, ka tas tapis aiz Lielā Ķinas mūra.
Šie Senken tranzistori, kas novietojušies uz milzīgā radiatora ir skaņu pasaulē pārbaudīta vērtība.
2008. gada 7. marts
Neliels starpbloku(interconnect) kabeļu salīdzinājums
Katra topoša vai esoša „audiofīla” sapnis ir iegūt iespējami augstāku savas sistēmas skanējuma kvalitāti, maksimāli pietuvinot to oriģinālam, un līdz ar to meklēt arvien jaunas iespējas, kā to panākt, testējot un atlasot komponentus ar labāko sniegumu. Mūsu testa audio sistēma sastāv no vairāk kā viena komponenta, un tas nozīmē, ka katrs no tiem jāizvēlas ar īpašu rūpību, lai iegūtu vēlamo rezultātu. Šoreiz centīsimies izprast un novērtēt starpbloku, lineārā signāla kabeli, kura pienākums ir nodrošināt audio materiāla kvalitatīvu pievadi pastiprinātājam no skaņas avota. Pieņemot, ka šis ir audio signāla „ceļa” sākums, tad attiecīgajam posmam jāvelta pietiekami liela uzmanība! Pazaudējot daļu signāla kvalitātes pašā sākumā, to nebūs iespējams kompensēt ar pastiprinātāja vai akustikas palīdzību. Jāpiebilst, ka, izvēloties starpbloku kabeļus, jāievēro tehnikas klasi! Nav nozīmes zemas klases tehnikai lietot ļoti dārgu kabeli, kā arī otrādi. Šeit labāk ievērot mērenību. Pirmajā gadījumā skanējuma kvalitātes uzlabojums neattaisnos iztērētos līdzekļus, bet otrajā, augstas klases tehnikai izmantojot zemas kvalitātes savienotājus, tā neatklās visu savu potenciālu, kā to bija paredzējis izstrādātājs, un nesniegs jums maksimālo baudījumu.
Mūsu tehnikas “arsenāls”:
Tīkla filtrs – Isotek Gemini (270 LVL)
Kvalitatīvi Furutech strāvas kabeļi(par kuriem kādā no nākošajiem rakstiem)
DVD/CD/SACD atskaņotājs NAD T585 (620 LVL )
Pastiprinātājs Xindak XA6200 (630 LVL )
AV resīvers NAD 754 (600 LVL)
Akustika DALI Ikon 6 ( 750 LVL)
Akustiskie kabeļi QED(Vidējā līmeņa) 37 LVL
Testēšanu veicām mājas apstākļos 15m2 telpā ar daļēju skaņas izolāciju. Lai vērtējums būtu pietiekami korekts, noklausīšanos veicām divatā. Par audio materiālu izmantojām augstas kvalitātes oriģinālos CD un SACD diskus. Testa laikā mums nebija informācija ne par kabeļu izcelsmi, ne cenu(vērtējuma objektivitātei). Skaņas pastiprināšanai galvenokārt lietojām integrālo pastiprinātāju Xindak XA6200, jo salīdzinājumā ar NAD resīveri tas atšķīrās ar daudz atvērtāku un informatīvāku skanējumu, līdz ar to precīzāk atainojot starpbloku kabeļu īpašības.
Izmantotais audio materiāls:
BEST AUDIOPHILES VOICES IV (SACD)
McINTOSH REFERENCE DISC (SACD)
FIM AUDIPHILE REFERENCE IV (SACD)
20TH ANNIVERSARY - CHESKY RECORDS (CD)
BURMESTER 2 (CD)
Par pašiem kabeļiem:
Topot šim rakstam, esam ieguvuši kabeļu specifikāciju. Informēšu arī nedaudz par to. Kabeļu noklausīšanās secību centāmies izvēlēties, sākot no lētākā līdz dārgākajam. Kā jau minēju, testa laikā mūsu rīcībā nebija nekādas informācijas par cenu un ražotāju, un līdz ar to centāmies, vizuāli vērtējot, izvēlēties mūsu testa “dalībniekus”. Ausis ikdienā pieradušas pie starpbloku kabeļa QED Qunex2(vidējā veikala cena 37 LVL).
-----------------------------------------------------------------------------------
Kā pirmais testa dalībnieks mūsu rokās nokļuva apsudrabots, Ķīnas izcelsmes kabelis(12LVL 0.5m pāris), 75 omu (lietojams arī kā digitālais) ar vienkāršiem RCA konektoriem. Ja būtu jādalās pirmajos iespaidos, tad, atklāti sakot, tādu vienkārši nebija! Neņemot vērā vizuāli kvalitatīvo kabeļa izpildījumu, kurš pēc izskata varētu maksāt ap 15 LVL ,kas noteikti ir arī ražotāja marketinga triks, skanējums ļoti līdzinās jebkurā datortehnikas veikalā nopērkama RCA vada par 1.5 LVL skanējumam, un runāt šeit par kādām niansēm un smalkumu būtu lieki. Nomainot dažus skaņdarbus, apstiprinājās aizdomas par vispārēju kabeļa nespēju sniegt muzikālo baudījumu, izpildījumam kļūstot lēnam un neemocionālam, vairāk atgādinot MP3 failu skanējumu.
Vērtējums *
----------------------------------------------------------------------------------
Otrais (Neotech NA-012095, apzeltīti RCA konektori ar teflona izolatoru(50LVL 0.5m pāris)) jau izraisīja lielāku interesi. Pirmās notis, salīdzinājumā ar pirmo dalībnieku, izklausījās daudzsološi! Skanējums ļoti atvērts un detalizēts, bez kādām noguruma pazīmēm. Šis mūsu testa dalībnieks bija daudz interesantāks un prasīja vairāk laika, lai atklātu tā patieso būtību. No labajām īpašībām vēlos izcelt atvērto un gaišo skanējumu. Ilgāk klausoties secinājām, ka attiecīgais kabelis pārāk cenšas izcelt augstās frekvences, brīžiem padarot tās pārāk asas un uzmācīgas, un nedaudz sausas. Īpaši tas bija pamanāms pūšamo instrumentu skanējumā, kur skaņa vietām kļuva pat griezīga. Pamanīju arī vienu negatīvu iezīmi, kura radīja iespaidu, ka nedaudz rezonē akustikas korpus(kastes pieskaņa), iezīme, kas netika novērota pārējiem kabeļiem. Šis kabelis varētu būt kompromiss sistēmā ar atturīgu skanējumu, piedot tai nedaudz dzīvīguma un atklātības.
Vērtējums ***
--------------------------------------------------------------------------------
Par trešo kabeli(Neotech NA-011085(33LVL 0.5m pāris), kvalitatīvi RCA konektori ar teflona izolatoru) varu teikt, ka tas ir mūsu favorīts, kaut gan starpība nebija tik liela kā starp pirmo un otro testa “dalībnieku”. Instrumenti skanēja precīzi un sabalansēti, kā arī nebija jūtamas iezīmes, kas akcentētu kādu skaņas diapazona daļu. Saklausījām līdzību ar pašu lietoto Qed Qunex2, kaut gan par vienādiem tos nenosaukt. Šo kabeli raksturot ir visgrūtāk, jo skanējumam tas nedod kādu īpaši izteiktu savu nokrāsu, un īsumā varu teikt, ka tas ir neitrāls un precīzs savā izpildījumā. Vēlos atzīmēt diska FIM AUDIOPHILE REFERENCE IV kompozīcijas Canon in D ''Pachelbel'', kā arī Sometimes I Feel Like a Moherless Child ''Spiritual'', ar kura palīdzību centāmies izjust izpildījuma smalkākās nianses, un šis kabelis tās spēja atklāt vislabāk.
Vērtējums *****
----------------------------------------------------------------------------------
Nobeigumā vēlos pateikt to, ka, šādā veidā klausoties un mainot sistēmas komponentus, var piemeklēt sev vēlamo no jebkuras kategorijas, vai tā būtu akustika, atskaņotājs vai pat strāvas kabelis.
2008. gada 1. janvāris
Par tīkla spriegumu
Test Methodology:
Room Temp. 16°C • Humidity: 35%
• E-TP609 is placed on its side with the top plate perpendicular to the test apparatus
• The striking instrument hits the duplex from 0.20 meters
• - Yields 0.0731m • velocity =1.2ms
• Measurement Apparatus: FFT analyzer
• Measurement Frequency: 10kHz range
• Sampling Range Frequency: 5600Hz
• Measurement time intervals 0.0390625ms
• Block size: 1024
• Length of measure data ~ 40ms
turpmāk vēl....
Jāpiebilst, ka attiecībā uz jaudas pastiprinātāju pieslēgšanu pie filtriem, pastāv viedoklis, ka tie ietekmē skaņas dinamiku. Lai gan Nordost /Isotek tīkla sprieguma stabilizators (power conditioner) Thor spēj nodrošināt jebkuras sistēmas prasības pret tīkla kvalitāti, tā augstā cena, ap
Nākas meklēt vienkāršākus un lētākus risinājumus. Piemēram Furutech E-TP80E tīkla filtrs-sadalītājs piedāvā atsevišķas ligzdas pastiprinātāja pieslēgšanai, kuras nav pievienotas iebūvētajam filtram, savukārt digitālo skaņas avotu un ierīču pieslēgšanai paredzētas ligzdas , kuras pieslēgtas filtru sistēmai. Sakārtojot instalāciju no sadales līdz kvalitatīvai sienas kontaktligzdai un pielietojot kvalitatīvus tīkla vadus , ar šā filtra palīdzību var iegūt būtisku skanējuma uzlabojumu.